Saturnin Jakub Małecki

Świat, w którym żyjemy, to tylko jeden z elementów płaszczyzny złożonej z czasu i przestrzeni. Odkrywanie go wiąże się z poznawaniem natury i własnego ja, ukrytego między historiami, miejscami i tym, co pozostało do odkrycia.. Z takiego założenia wychodzi autor powieści, która może sprawić duża niespodziankę na rynku polskiej fantastyki, bowiem oprócz typowej fabuły i konwencji, łączy w sobie ciekawą prozę obyczajową i psychologiczną, która może zauroczyć dużą część czytelników. Saturnin od Tania Ksiazka to doskonała pozycja na długi jesienny wieczór.

Saturnin, czyli bohater i tajemnica

Jakub Małecki to autor, którego można było poznać, czytując publikacje, zamieszczane, m.in. w magazynach: „Science Fiction, Fantasy i Horror”, czy też “Nowej Fantastyce”. Mniej więcej charakteryzuje to twórczość pisarza, ale nie szufladkuje go w jednym gatunku. Przykładem tego jest jego najnowsza powieść “Saturnin“. która oprócz wątków fantastycznych, doskonale sprawdza się jako powieść obyczajowa czy też psychologiczna.

Mały Satek to mały chłopiec, który jeżdżąc codziennie autobusem do szkoły w Radziejowie, wierzy, że przez błąd w czasoprzestrzeni, codziennie zahacza o tajemniczą krainę. Tym dziwniejszą, że spotyka w niej swojego dziadka, zazwyczaj milcząca, ale mająca duży wpływ na świadomość małego bohatera, osoba. Świat, który poznaje, nie ma jednak przełożenia na jego późniejsze życie.

Czytelnik poznaje Saturnina dwadzieścia lat później, jako mieszkańca Warszawy, który nie spełnia się w życiu, pracuje jako sprzedawca i dalekie mu są fantastyczne podróże. Wszystko z zmienia się jednak z dnia na dzień, kiedy dowiaduje się, że jego dziadek znika. Wraz z matką musi zapuścić się raz jeszcze do tajemniczego świata i być może od nowa odkryć własną świadomość i drogę, którą zatracił dużo wcześniej.

Saturnin jako alternatywa dla codzienności

Każdy posiada wewnątrz pewne pokłady niewykorzystanej świadomości i marzeń o świecie, w którym mógłby odnaleźć pewien ład i energię. Saturnin to bohater symboliczny z wielu względów. Jest zarówno niespełnionym człowiekiem, jak i osobą, która posiada niezwykły dar, który towarzyszy mu przez całe życie. Świat, w którym żyje zarówno mały Satek, jak i dorosły Saturnin to tylko jedna z alternatywnych płaszczyzn, w których znajduje się bohater. 

Powieść daje również pewne płaszczyzny do przeżywania własnej świadomości. Można w niej odkryć wszystko to, czego nie da się zobaczyć na co dzień. To również dobra zapowiedź zmian, jakie w każdym momencie życia mogą nastąpić.

Książka zdjęcie utworzone przez ArthurHidden - pl.freepik.com